ROGOŹNO PAMIĘTA
W sobotę 4 marca 2023 r. w Rogoźnie upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość odbyła się na rogozińskim skwerze Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, gdzie w 2019 roku ustawiono obelisk. Organizatorem spotkania był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Rogoźno, przy współudziale Gminy Rogoźno. Spotkanie prowadził Bartek Tomczak przedstawiciel Żołnierzy NSZ Koło Rogoźno.
Podczas spotkania obecna była rodzina por. Leona Cybulskiego ps. „Znicz”, przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Rogoźno, Radni Rady Miejskiej w Rogoźnie, Radni Rady Powiatu Obornickiego, Burmistrz Rogoźna, Z-ca Burmistrza Rogoźna, Mieszkańcy Rogoźna, delegacja Młodzieży Wszechpolskiej z Poznania, harcerze oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Rogoźnie z opiekunem.
Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Chwała Bohaterom!
AKTUALIZACJA 6.03.2023
AKTUALIZACJA 6.03.2023
ZAPRASZAMY PAŃSTWA
4 MARCA 2023 ROKU - GODZ. 16:00
SKWER ŻOŁNIERZY NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH
Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
W hołdzie żołnierzom polskiego podziemia narodowego od 2019 roku na rogozińskim skwerze Żołnierzy NSZ stoi obelisk dla upamiętnienia wszystkich, którzy działając w zbrojnym podziemiu antykomunistycznym stawiali opór, walczyli i zginęli przeciwstawiając się sowieckiemu agresorowi oraz podległym im służbom.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 roku. To "wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny" – podkreślał Lech Kaczyński.
Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Osobą ściśle związaną z tymi wydarzeniami na naszym terenie jest niewątpliwie ppor. Leon Cybulski ps. „Znicz”, oficer i dowódca oddziału Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych, syn Ziemi Rogozińskiej.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!