Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu-Młynie:
Oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Otwarcie muzeum w Jaraczu nastąpiło w roku 1981 w dawnej osadzie młyńskiej znanej w źródłach od 1449 roku. Na cele ekspozycyjne przeznaczono młyn wodny z około 1871 roku, zrekonstruowaną stajnię przymłyńską i XIX wieczny Dom Młynarza. W Muzeum działa również oddana do użytku w 1997 roku mała elektrownia wodna na rzece Wełnie. W budynku młyna wodnego prezentowana jest wystawa "Przemysłowa technika młynarstwa". Maszyny i urządzenia zgromadzone w młynie pochodzą głównie z lat 20-tych XX wieku. Źródło napędu stanowi turbina o mocy 75 KM. Młyn funkcjonował do roku 1976. Obecnie na trzech piętrach znajduje się wystawa prezentująca cykl produkcyjny młyna. W dawnej stajni przymłyńskiej ekspozycja "Tradycyjne przetwórstwo zbożowe", prezentująca postęp w przetwórstwie ziarna od pierwotnego żarna kamiennego, przez żarna rotacyjne, różnego rodzaju stępy, śrutowniki, do maszyny mielącej ziarno. Z kolei w Domu Młynarza eksponowana jest stała wystawa "Historia społeczno-gospodarcza młynarstwa" oraz modele różnych typów wiatraków. Na piętrze zabytkowego budynku znajduje się minihotel z czterema apartamentami. Obecnie w muzeum tworzony jest nowy dział "Rybactwo śródlądowe". Od 2010 roku na terenie muzeum wznosi się częściowo zrekonstruowany młyn wiatrakowy z XVIII wieku, który przeniesiony został z Czacza w powiecie kościańskim.
Osada młyńska w Jaraczu (młyn, dom młynarza, stajnia) wpisana została do rejestru zabytków - nr wpisu A-752 z 30.12.1993r.
Zabytkowy młyn wiatrakowy z XVIII wieku przeniesiony z Czacza w pow. kościańskim - rekonstrukcję zakończono w lipcu 2010r.: