Jubileusz 60-lecia Koła PZW przy RCK
Dnia 26 lutego 2023 roku, w sali Rogozińskiego Centrum Kultury w Rogoźnie, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego przy RCK - Fabryce Mebli, obchodziło Jubileusz 60-lecia powstania. Prezes Koła Pan Eugeniusz Wielgosz świętował w tym dniu także swój piękny Jubileusz 50 – lecia pełnienia funkcji Prezesa Koła. Rogozińskie Koło swoją statutową działalność rozpoczęło 7 lutego 1963 roku. Do 1997 roku działało przy Fabryce Mebli w Rogoźnie Zakład Nr 1, a od 1998 po rozpadzie fabryk mebli, Koło swoim patronatem objęło Rogozińskie Centrum Kultury.
Jubileusz odbył się podczas okolicznościowego zebrania, które rozpoczął występ artystyczny Alicji Przybylskiej. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście oraz członkowie Koła: Pan Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Pan Łukasz Zaranek Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie, Pan Roman Szuberski Burmistrz Rogoźna, Pan Jan Węglowski Prezes Okręgu Nadnoteckiego PZW w Pile, Pani Elżbieta Górna Biuro Okręgu Nadnoteckiego PZW w Pile, Pan Marian Rogiński Prezes Stowarzyszenia Związek Wędkarski Jezioro Czarne w Rogoźnie.
Zebranie otworzył prezes koła Eugeniusz Wielgosz witając zebranych odczytał okolicznościowy referat z okazji 60-lecia Koła. Podczas tak wyjątkowych Jubileuszy nie mogło zabraknąć odznaczeń, wyróżnień oraz pysznego tortu. Jednym z najważniejszych wyróżnień było odznaczenie Pana Eugeniusza Wielgosza przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego odznaką "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego". Odznaczenie wręczył Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Pan Jacek Bogusławski. Burmistrz Rogoźna wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Rogoźnie Łukaszem Zarankiem złożyli w imieniu Mieszkańców naszej Gminy życzenia Prezesowi Wielgoszowi oraz Członkom Koła, życząc dalszych Jubileuszy, sukcesów i satysfakcji z działalności na rzecz naszej Gminy. Podziękowali za osiągnięcia, promocję amatorskiego połowu ryb, kształtowanie etyki wędkarskiej oraz oblicza współczesnego wędkarstwa i propagowanie umiłowania przyrody. Pan Jan Węglowski prezes Okręgu Nadnoteckiego PZW w Pile w imieniu własnym jak i Zarządu ON w Pile podziękował za współpracę i pracę społeczną na rzecz PZW oraz Okręgu Nadnoteckiego, do którego Koło należy od 48 lat. Do życzeń i gratulacji dołączył się Marian Rogiński Prezes Stowarzyszenia Związek Wędkarski Jezioro Czarne, który życzył wszelkiej pomyślności i podziękował za dotychczasową współpracę. Wyróżnienia za wieloletnie aktywne uczestnictwo w pracach Koła oraz na rzecz PZW wręczył Prezes Okręgu Nadnoteckiego PZW w Pile Pan Jan Węglowski. Brązową Odznaką PZW nadaną przez Zarząd Główny wyróżniono Pana Przemysława Piskorka, a Pana Wojciecha Złocha Medalem honorowym za zasługi dla Okręgu Nadnoteckiego PZW w Pile. Członkowie Zarządu Koła z okazji 50 rocznicy wyboru Pana Eugeniusza Wielgosza na prezesa koła w dowód uznania i wdzięczności za dobrą współpracę wręczyli mu prezent w postaci wędziska spinningowego.
Na zakończenie prezes Koła Eugeniusz Wielgosz podziękował za życzenia i wręczył Gościom okolicznościowe statuetki. Jubileusz zakończył wspólny obiad i wspomnienia sprzed lat.
NP
R E F E R A T
okolicznościowy z okazji 60 – lecia powstania
Koła Polskiego Związku Wędkarskiego
przy Rogozińskim Centrum Kultury (dawniej przy Fabryce Mebli)
w Rogoźnie Wlkp
Jedną z najwspanialszych rzeczy dla milionów ludzi na całym świecie jest wędkarstwo, natomiast w wędkarstwie fakt, iż nigdy nie przestajemy się uczyć. Ryba bierze dziś tak, jutro inaczej, więc aby ją złowić musimy być nieustannie uważnymi obserwatorami. Doskonalimy swoją technikę, poszerzamy horyzonty, umiejętności a przez to czerpiemy więcej przyjemności z wędkowania. Początki ruchu wędkarskiego sięgają czasów bardzo odległych. Wielu ludzi upatrywało w połowie ryb tylko pozyskiwanie żywności, lecz z czasem nabrało charakter bardziej sportowy, rekreacyjny, pozwalający człowiekowi wypocząć przy swoim hobby.
Początki zorganizowanego ruchu wędkarskiego sięgają w Polsce roku 1879. Ruch ten przechodził różne stadia w okresie międzywojennym, a ostatecznie skrystalizował się w 1950 roku w Polskim Związku Wędkarskim. PZW jest jedną z najliczniejszych organizacji społecznych w naszym kraju. Jest odpowiedzią na potrzeby ludzi szukających spokoju i wytchnienia po trudach dnia codziennego. Dzień 07.02.1963 roku pozostał w dokumentach koła i pamięci ludzi jako dzień rozpoczęcia statutowej działalności zakładowego Koła PZW przy Fabryce Mebli w Rogoźnie a w chwili obecnej po rozpadzie tego zakładu od 01 stycznia 1998 roku przy Rogozińskim Centrum Kultury w Rogoźnie. Organizatorami naszego koła byli Kol. Marian Górny, Dyrektor Fabryki Mebli Pan Marian Wieczorek oraz Wojciech Starzec i Marceli Miężalski. Na zebraniu organizacyjnym został powołany pierwszy Zarząd Koła w następującym składzie:
Prezes Koła - Marian Wieczorek,
V-ce Prezes - Kazimierz Kubiak,
Sekretarz - Marceli Miężalski,
Skarbnik - Edward Czabrowski,
Gospodarz - Wojciech Starzec,
Członek Zarządu - Wacław Śramski,
Członek Zarządu - Hieronim Jarmużek.
Komisja Rewizyjna: Przewodniczący - Alfons Perek, Członek - Brunon Kismann, Członek - Edmund Frankowski.
Sąd Organizacyjny: Przewodniczący - Bronisław Kabat, Rzecznik Koła - Marian Górny, Komendant Honorowej Straży Wędkarskiej – Kazimierz Lochyński.
Obecny skład Zarządu Koła to:
Prezes Koła - Eugeniusz Wielgosz
Sekretarz Koła - Dariusz Gracz
Skarbnik Koła - Mariusz Wielgosz
Gospodarz Koła - Wojciech Złoch
Członek Zarządu - Przemysław Piskorek
Komisja Rewizyjna: Przewodniczący - Krystian Nowak, Z-ca Przewodniczącego - Robert Miśtura, Sekretarz - Wojciech Kaczmarek,
Sąd Koleżeński: Przewodniczący - Euzebiusz Rogiński, Sekretarz - Stanisław Baranowski,
Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego koła, jego rozwoju oraz długoletniej bytności na arenie wędkarskiej, tym żyjącym i tym, którzy odeszli na wieczne łowy składamy serdeczne podziękowania. Niech dorobek ich pracy będzie owocował dalszym istnieniem Naszej Grupy oraz postępem w pracy społecznej dla dobra naszego hobby oraz środowiska, bez którego nie mogłoby ono istnieć.
W pierwszym roku działalności liczba członków koła wynosiła 104 osoby, a na dzień 31 grudnia 2022r. jest nas 123. W okresie minionego 60 lecia stan osobowy koła wahał się pomiędzy 50 a 191 członkami. Malejąca ilość osób spowodowana była różnymi przyczynami a mianowicie ubożeniem społeczeństwa przy jednoczesnej podwyżce opłat wędkarskich, stanu zdrowia wędkarzy czy też zmiany przynależności organizacyjnej.
Działalność koła w minionym okresie opierała się na własnych planach pracy zatwierdzanych na corocznych zebraniach sprawozdawczych oraz wytycznych z Zarządu Okręgu Nadnoteckiego PZW w Pile. Organizowano różnego rodzaju imprezy o charakterze kulturalnym jak i sportowo - rekreacyjnym. Corocznie odbywają się zawody o tytuł Mistrza Koła połączone z obchodami Dnia Dziecka podczas, którego dla najmłodszych adeptów sztuki wędkarskiej organizowaliśmy warsztaty połączone z zawodami. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem opiekuna młodzieży Kol. Marka Wiśniewskiego. Dodatkowo rozgrywany jest cykl zawodów, w których wyłaniany jest „Wędkarz Roku”. Ponadto od wielu lat byliśmy i nadal jesteśmy organizatorami zawodów wędkarskich o Puchar Burmistrza Rogoźno.
Drużyna koła uczestniczyła w zawodach organizowanych przez inne koła PZW, Spółkę „MAJ” z Wągrowca bądź to stowarzyszenia z terenu naszego miasta Związek Wędkarski „Jezioro Czarne” oraz „Stowarzyszenie Jezioro Rogozińskie”.
W przeszłości dużym zainteresowaniem cieszyły się wspólne wycieczki organizowane przy wydatnej pomocy Kierownictwa Fabryki Mebli. Każda impreza na otwartym powietrzu była zakończona tradycyjnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku lub grillu. Żałować mogą ci, którzy nigdy nie byli na takich spotkaniach. Zarząd koła organizował również wieczorki taneczne dla członków koła, ich rodzin oraz znajomych. Pierwsze datowane są na 1970 rok.
Nasza działalność to nie tylko zawody wędkarskie. Możemy poszczycić się niemałym dorobkiem jeżeli chodzi o czyny społeczne. Członkowie naszego koła brali czynny udział w czyszczeniu stawów hodowlanych, corocznie spotykamy się podczas porządkowania brzegu rzeki Wełny czy Jeziora Rogozińskiego. W ramach akcji czyszczenia świata jak i odpowiadając na apel Burmistrza Rogoźna wyczyściliśmy koryto oraz brzegi rzeki Wełny od mostu na Jeziorze Rogozińskim aż za most na ulicy Lipowej. Jest to odcinek o długości około 600 m. Podczas sprzątania wyłowiono najróżniejsze rzeczy od lodówek, wózków dziecięcych, odzieży po martwe zwierzęta domowe. W ramach "Tygodnia Czystości Wód" corocznie mamy akcję sprzątania brzegów rzeki Wełny w Rogoźnie. Nasi Wędkarze czyszczą brzegi na odcinku ok. 3 km.
W okresie 60 letniej działalności za pośrednictwem Zarządu Koła za swe zaangażowanie oraz sumienną pracę w PZW niektórzy członkowie naszego koła zostali uhonorowani przez Zarząd Główny PZW odznakami i medalami za Zasługi w Rozwoju Wędkarstwa oraz medalami za zasługi dla Okręgu Nadnoteckiego w Pile.
Na terenie miasta Rogoźna działa jeszcze Koło PZW Rogoźno – Miasto oraz inne organizacje zrzeszające wędkarzy m.in. Związek Wędkarski „Jezioro Czarne”. Składamy Im oraz Spółce „MAJ” z Wągrowca serdeczne podziękowania za wspólną współpracę oraz udział w organizowanych przez nich imprezach wędkarskich. Osobne podziękowania za owocną współpracę oraz wsparcie logistyczne czy też finansowe należą się Nadnoteckiemu Okręgowi Wędkarskiemu, do którego należymy od 48 lat oraz Rogozińskiemu Centrum Kultury reprezentowanemu obecnie przez Dyrektora Pana Marcina Matuszewskiego za objęcie patronatem naszego Koła po likwidacji Pilskich Fabryk Mebli. Dziękuję również za współpracę Radzie Miejskiej w Rogoźnie oraz Panu Romanowi Szuberskiemu Burmistrzowi Rogoźna a za ich pośrednictwem również pracownikom Urzędu Miejskiego w Rogoźnie.
Ponadto w roku 2016 dzięki staraniom zarządu koła oraz Pana Burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego jak i jego ówczesnej Zastępczyni Pani Renaty Tomaszewskiej; za co jesteśmy im bardzo wdzięczni; otrzymaliśmy na bieżącą statutową działalność koła od Gminy Rogoźno pomieszczenie w byłej szkole agrobiznesu w Rogoźnie przy ulicy Kościuszki, a od roku 2018 mamy nowe pomieszczenie w budynku na ulicy Fabrycznej 5 obok stacji pogotowania ratunkowego.
Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim członkom naszego Koła, którzy swym zaangażowaniem, sumienną pracą przyczynili się do rozwoju i wyników jakie osiągnęło nasze Koło w całej swej 60 letniej działalności.
Zarządowi Koła życzę aby realizował wyznaczone cele i godnie reprezentował naszą Brać będąc jednocześnie rzecznikiem ich interesów.
Nam wszystkim życzę dalszej nieprzerwanej działalności apelując do wszystkich członków o dalsze twórcze działanie na rzecz naszego Koła a tym samym dalszego rozwoju PZW a te wyróżnienia, które wręczymy niech będą cząstką rekompensaty za włożony wkład w to co wspólnie stworzyliśmy.
Prezes Eugeniusz Wielgosz


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!