W Rogoźnie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa nt. zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu
W Rogoźnie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa nt. zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu
Dzięki inicjatywie Przedszkola nr 2 im. Bajkowy Świat z Rogoźna i Fundacji na Niebiesko zdobyło wiedzę nt. zachowań ryzykownych u dzieci i młodzieży
Funkcjonowanie dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi ze autyzmem w aspekcie integracji sensorycznej, diagnoza zaburzeń neurorozwojowych czy przegląd terapii wspierający rozwój dziecka w spektrum, to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone na konferencji naukowo-szkoleniowej pt. „Zaburzenia ze spektrum autyzmu a zachowania ryzykowne u dzieci i młodzieży: wyzwania diagnostyczne i interwencyjne”. Spotkanie z udziałem specjalistów z V-Med Clinic Poznań i psychologiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rogoźnie odbyło się 25 kwietnia br. w Rogozińskim Centrum Kultury. Inicjatorami wydarzenia byli Przedszkole nr 2 im. Bajkowy Świat w Rogoźnie oraz Fundacja na Niebiesko.
Różne odcienie niebieskiego
Konferencja odbyła się w ramach obchodów Światowego Miesiąca Autyzmu, którym jest kwiecień. Skierowana została do nauczycieli, terapeutów oraz rodziców, a także przyjaciół i sprzymierzeńców dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu. Jej celem, oprócz zdobycia specjalistycznej wiedzy, było także szerzenie i przybliżenie świadomości na temat tego zaburzenia neurorozwojowego (nie choroby)ą, by każdy mógł je lepiej poznać i zrozumieć, a także odpowiednio reagować wobec osób, które w inny sposób postrzegają świat.
- Myśl o zorganizowaniu konferencji powstała wraz z przystąpieniem naszego przedszkola do „Niebieskich igrzysk” – ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez gdański Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka. Jest on formą obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, jako kontynuacji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przypadającego 2 kwietnia. W ramach tego konkursu podjęliśmy wiele działań na rzecz propagowania tej ważnej dla społeczeństwa wiedzy. Chcieliśmy także pokazać, że każdy może uczestniczyć w zajęciach sportowych, twórczych i wspólnotowych oraz osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości, tym bardziej, że do naszej placówki uczęszczają takie przedszkolaki – mówi mgr Magdalena Krzyśka, Dyrektorka Przedszkola nr 2 im. Bajkowy Świat w Rogoźnie.
To pierwsza tego typu inicjatywa i na taką skalę w Rogoźnie, a nawet w regionie. Uczestniczyło w niej 6 panelistów, którzy przygotowali wykłady na różnorodne tematy wokół tego zagadnienia.
– Staraliśmy się, by zaproponowana przez nas tematyka obejmowała zarówno nietypowe tematy, jak i te, które odpowiadają na najczęstsze potrzeby i stanowią największe wyzwania dla pedagogów, opiekunów czy najbliższych osób z diagnozą. Specjaliści z naszego Centrum Zdrowia i Rozwoju dla dzieci i młodzieży podzielili się swoją wieloletnią wiedzą oraz doświadczeniem: poczynając od diagnozy zaburzeń, przez codzienne funkcjonowanie, po wybiórczość pokarmową, komunikację czy przegląd terapii wspierających – mówi mgr Dominika Kaczmarek, przedstawiciel V-Med Clinic.
Współorganizatorzy wydarzenia – Fundacja na Niebiesko – wyrażają zadowolenie, że spotkało się ono z tak dużym zainteresowaniem. Celem Fundacji jest prowadzenie działalności na rzecz osób ze spektrum autyzmu oraz szerzenie wiedzy na temat autyzmu i całościowych zaburzeń rozwoju. Cieszymy się, że poprzez organizację takich spotkań, jak czwartkowe, realnie budujemy bardziej przyjazny świat i zarazem uczmy ten świat jak może się taki stawać otwartym, inkluzywnym - po prostu lepszym – dodaje dr n. med. Piotr Poniewierski- Prezes Fundacji na Niebiesko
Aktywności na niebiesko
Konferencja, to tylko jedna z wielu aktywności podejmowanych przez dzieci i grono pedagogiczne przedszkola z Rogoźna. W ramach miesięcznych obchodów i udziału w konkursie placówka zorganizowała m.in. „Niebieskie Igrzyska” – święto sportu i ruchowych aktywności, „Dzień Życzliwości” – uświadamiający dzieciom, jak ważne jest czynienie dobra i przyjazne usposobienie, „Dzień Tolerancji” – z którego wypłynęła nauka o akceptacji dla różnorodności. Odbyły się również warsztaty edukacyjne, np. „Poznaję i rozumiem różnorodność” „Uczę się pomagać” czy warsztaty ceramiczne, dzięki którym maluchy mogły pobudzić się sensorycznie oraz w kreatywny sposób wyrazić siebie i podzielić się swoją wrażliwością.
Kadra i podopieczni „Bajkowego świata” do celebrowania niebieskiego miesiąca zaprosiła także rogozińską społeczność. Szkoły średnie i instytucje zachęciła do podjęcia wyzwania sportowego i kształtowania prospołecznych postaw obywatelskich. Poprzez akcję „Weź puzzla i podziel się zdjęciem” zaktywizowała rodziców wraz z dziećmi, którzy podczas aktywności na świeżym powietrzu robili sobie zdjęcia z przygotowanym przez przedszkole puzzlem z logo „Niebieskich Igrzysk” na znak solidarności i wsparcia tych działań. W organizację konferencji natomiast zaangażowały się także Koła Gospodyń Wiejskich z pobliskich wiosek: Boguniewa i Owczegłów.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!