Uczczono ofiary Poznańskiego Czerwca 1956
Samorządowcy Gminy Rogoźno, uczcili ofiary Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Pod pomnikiem Solidarności złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz.
Wydarzenia Poznańskiego Czerwca 1956 r. były pierwszymi w powojennej historii Polski wystąpieniami przeciwko władzy ludowej. Odbiły się one głośnym echem w całym kraju i poza jego granicami. Wydarzenia poznańskie dały początek przemianom politycznym zwanymi "odwilżą" polskiego Października 1956. Do krwawych zajść mieszkańców Poznania ze służbami bezpieczeństwa oraz wojskiem doszło 28 czerwca. Uznaje się, że w czasie starć zginęło ponad 70 osób (dane za prof. Wojciechem Roszkowskim; Łukasz Jastrząb w pracy doktorskiej z 2005 r."Poznański Czerwiec 1956 r. - straty osobowe i ich analiza" liczbę ofiar śmiertelnych szacuje na 57), a kilkaset osób zostało rannych. Za bezpośrednią przyczynę wystąpień historycy uważają żądanie poprawy warunków bytowych - podwyżki płac, zmniejszenia norm wydajności pracy oraz obniżki cen.



- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!