Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie
29 grudnia br. odbyły się w naszej Gminie uroczystości związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
W Rogoźnie działania związane z oswobodzeniem miasta przeprowadzono w noc Sylwestrową 1918/1919.
1 stycznia 1919 roku o godz. 4.00 dowódcy grup zajęli wyznaczone miejsca i uzbroili oddziały. Akcja rozpoczęła się o godz. 6.00. Powstańcom sprzyjał fakt, że w Rogoźnie nie było żadnych oddziałów niemieckich.
Rankiem 1 stycznia 1919r. bez rozlewu krwi, Rogoźno zostało wyzwolone.
Na gmachach urzędowych i licznych domach prywatnych zawieszono biało-czerwone flagi.
Po raz trzeci obchodzimy ten dzień jako święto narodowe.
W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski przypomniał, że "27 grudnia 2023 r. minęło 105 lat od wydarzeń, które miały miejsce na ziemi wielkopolskiej. Zakończenie Wielkiej Wojny w listopadzie 1918 r. stało się początkiem walki o wcielenie Wielkopolski w obszar rodzącej się II Rzeczpospolitej. Wydarzenia poznańskie z 27 grudnia 1918 r. stały się podwaliną do jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii naszej Ojczyzny. Powstanie, które mimo wielu ofiar i poświęceń zapisało się pięknymi zgłoskami na kartach historii. Począwszy od Poznania, Powstanie Wielkopolskie zaczęło rozprzestrzeniać się na sąsiednie miejscowości, aż objęło całą Wielkopolskę. Później przyszedł czas na kolejne dzielnice, które przez ponad 100 lat były nękane przez zaborców. Dziś wspominamy bohaterów, którzy swą walecznością i oddaniem Ojczyźnie udowodnili, że wolą walki można osiągnąć cel i spełnić marzenia nie tylko jednostek, ale ogółu Narodu Polskiego. Z pewnością w ich czynach widać głęboki patriotyzm, wpajany od najmłodszych lat. Ówczesny patriotyzm różnił się jednak od dzisiejszego. Dziś patriotyzm musimy poczuć i przeżyć samemu, opierając się jedynie na książkach historycznych, wspomnieniach naszych dziadków. Dzisiejsza rzeczywistość nie zmusza nas do refleksji i głębokich przemyśleń. Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Jednak ponad 100 lat temu, nasi przodkowie musieli wywalczyć sobie tą niepodległość, która przez 123 lata nie miała racji bytu. To właśnie ci, lokalni patrioci odznaczyli się odwagą i wolą walki. Część z nich oddała życie, byśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. To właśnie o nich musimy pamiętać i przekazywać tą historię kolejnym pokoleniom. To od nich powinniśmy uczyć się patriotyzmu, odwagi, szacunku oraz chęci ponoszenia ofiar za własną Ojczyznę oraz gotowości do jej obrony.
Po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i po raz kolejny możemy być dumni z osiągnięć naszych przodków. Pochylając się nad historią Powstańców pamiętajmy, że naszym najważniejszym celem jest oddanie im hołdu i szacunku. Niech Powstanie Wielkopolskie nadal będzie symbolem wielkopolskiego patriotyzmu."
Jednym z akcentów obchodów było otwarcie w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz wystawy czasowej „U Progu II Rzeczypospolitej… Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919 w obiektywie Kazimierza Gregiera”.
Odbył się również przemarsz uczestników obchodów z przejazdem repliki samochodu Erhardt M 17 fragmentami ul. Wielkiej Poznańskiej i wokół pl. Karola Marcinkowskiego. Późnym popołudniem Burmistrz wraz z delegacją oddał hołd poległym Powstańcom z Parkowa składając kwiaty i znicze pod obeliskiem w parku Stanisława Połczyńskiego.
Dziękujemy wszystkim Mieszkańcom za udział i oddany hołd na Placu Powstańców Wielkopolskich i grobach Powstańców na cmentarzu w Rogoźnie w dniu 29 grudnia br., szczególne podziękowania przekazujemy Uczniom i Nauczycielom rogozińskich szkół, Przedstawicielom organizacji pozarządowych, Radnym Rady Miejskiej i Rady Powiatu, Gościom, którzy licznie zebrali się podczas obchodów rocznicowych.
Cześć Bohaterom!
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!