W kręgu polskiej pieśni
Tak zatytułowano koncert, który odbył się 8 listopada 2023 r. w sali Ośrodka Kultury. Wykonawcami byli uznani artyści: Paweł Jakub Wojtasiewicz i Dorota Maciaszczyk.
Paweł Jakub Wojtasiewicz to kontratenor sopranowy, urodzony w 1982 r. w Poznaniu. Był członkiem chóru „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza, koncertując z zespołem w kraju i za granicą. Ukończył Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie organów, śpiewu solowego i klawesynu. W 2005 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu. Następnie podjął edukację podyplomową w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Występował z recitalami na wielu festiwalach w Polsce i krajach europejskich. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki wokalnej. Otrzymał liczne nagrody w polskich i europejskich konkursach (Łódź, Wiedeń, Gandawa). Wykonuje repertuar renesansowy, barokowy, wczesnoklasyczny oraz sięga po kompozycje romantyczne oraz współczesne. W 2021 r. na Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju wykonał wybrane pieśni Stanisława Moniuszki w oryginalnej tessiturze sopranowej. W 2022 r. z zespołem „In Affecto” wykonał partie sopranowe w utworach średniowiecznych i renesansowych na Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku. Współpracuje z Zamkiem Książąt Pomorskich, dla którego skomponował i wykonał „Tryptyk Sydonii”. Jest kompozytorem sześciu cykli pieśni, oraz utworów kameralnych i instrumentalnych. Od 2005 r. jest trenerem wokalnym w poznańskim Studio Wokalnym WojArte.
Dorota Maciaszczyk to pianistka, kameralistka, od 2002 r. adiunkt w katedrze Fortepianu i Organów na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie współpracuje z klasą klarnetu, fletu i saksofonu. W 2019 r. uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Autorka książki „Klarnet wczoraj i dziś czyli spotkanie praktyki i teorii”. Występuje na wielu festiwalach muzyki kameralnej oraz koncertach filharmonicznych.
Na program rogozińskiego koncertu w wykonaniu Pawła Jakuba Wojtasiewicza (kontratenor sopranowy) i Doroty Maciaszczyk (fortepian) składały się pieśni następujących kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Karola Szymanowskiego oraz kompozycje Pawła Jakuba Wojtasiewicza.
W drugiej części wieczoru Lucyna Bełch prezes Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna przedstawiła wydarzenia zrealizowane w ramach projektu „Wojciecha Dutkiewicz – życie i dzieło”, dofinasowanego z Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Koncert był finałem tegorocznych działań upowszechniających postać Patronki rogozińskiego muzeum. Symbolicznie, a przede wszystkim muzycznie projekt został zakończony wspólnym śpiewem francuskiej piosenki ludowej o skowronku „Alouette” prowadzonym przez Roberta Dobrogowskiego. Wszyscy uczniowie Wojciechy Dutkiewicz pamiętają tę piosenkę z lekcji języka francuskiego w rogozińskim „ogólniaku”, sceny te zostały również uwiecznione w filmie „Szacunek” poświęconym Pani Acie.
Robert Dobrogowski znany muzyk i pedagog wykonał następnie kilka pieśni patriotycznych kończąc zaproszeniem do wspólnego śpiewu tychże utworów w Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada.
Licznie zgromadzeni widzowie poddali się nastrojowi wieczoru pełnego wzniosłych wrażeń i wzruszeń.
tekst: Lucyna Bełch
foto: Natalia Pietrowiak
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!