Urząd Miejski w Rogoźnie
Powróć do: Dla Turysty

Miejsca Pamięci

Miejsca Pamięci w Gminie Rogoźno

Rogoźno:

• Pomnik poległych Powstańców Wielkopolskich 1918/19, żołnierzy II wojny światowej i ofiar terroru hitlerowskiego - pomnikowy obelisk wzniesiony w centralnej części pl. Powstańców Wielkopolskich

Pomnik_powstańców_wielkopolskich_(1)

Krzyż Katyński w Rogoźnie - poświęcony ofiarom terroru stalinowskiego, odsłonięty 6 maja 1990r, zlokalizowany do roku 2018 na pl. Karola Marcinkowskiego obecnie stoi na Cmentarzu Parafialnym w Rogoźnie

krzyż_katyński 

• Pomnik upamiętniający Ofiary Sybiru i Katynia upamiętniający „Zesłańców Sybiru i Ofiary Katynia” został uroczyście poświęcony przez Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka. Uroczystość odbyła się 9 października 2018 roku, na pl. Jana Pawła II, gdzie obecnie ustawiono "nowy" Krzyż. Inicjatorami powstania nowego pomnika są przedstawiciele Związku Sybiraków w Rogoźnie, a autorem projektu monumentu i jego wykonawcą jest syn sybiraczki pan Mieczysław Zienkiewicz.

Kościół_pw-_św_Ducha_z_pomnikiem_Sybiraków 

• Pomnik nad Jeziorem Rogozińskim - upamiętnia egzekucję sześciu Polaków dokonaną przez hitlerowców w dniu 10 września 1939r.

 • Obelisk upamiętniający "Żołnierzy Wyklętych", którzy działając w zbrojnym podziemiu antykomunistycznym stawiali opór, walczyli i zginęli przeciwstawiając się sowieckiemu agresorowi oraz podległym im służbom znajduje się od 2019 roku na skwerze Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Obelisk poświęcony jest w szczególności por. Leonowi Cybulskiemu ps. "Znicz" syna Rogozińskiej Ziemi.

obelisk_żołnierzy_wyklętych 

Boguniewo:

• Pomnik w Boguniewie - upamiętniający egzekucję czterech Polaków dokonaną przez hitlerowców w dniu 23 września 1939r. Miejsce pamięci znajduje się obok nieczynnego już dziś cmentarza ewangelickiego używanego przez zamieszkujących Boguniewo do II wojny światowej Niemców.

pomnik_ofiar_hitlerowców_boguniewo_(67) 

Budziszewko:

 Pomnik w Budziszewku - upamiętnia egzekucję pięciu Polaków dokonaną przez hitlerowców w dniu 8 września 1939r.

 

Gościejewo:

 Pomnik w Gościejewie -  upamiętnia egzekucję dwóch Polaków dokonaną przez hitlerowców w dniu 10 września 1939r.

miejsce_ofiar_II_wojny_światowej_gościejewo 

Nienawiszcz:

 Krzyż w Nienawiszczu - upamiętnia zabójstwo młodego Polaka przez owładniętego ideologią hitlerowską Kurta Henke w dniu 8 września 1939r.

 

Olszyna:

• Pomnik w Olszynie - upamiętnia egzekucję siedmiu Polaków dokonaną przez hitlerowców w dniach 9 i 10 września 1939r.

 

Parkowo:

 Zbiorowa mogiła na cmentarzu w Parkowie - miejsce spoczynku Polaków rozstrzelanych w Boguniewie w dniu 23 września 1939r.

 

Rożnowice:

 Groby Rożnowickie - Miejsce Pamięci Narodowej upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. Spoczywają tu prochy około 12 tysięcy bestialsko zamordowanych przez hitlerowskich oprawców osób (w tym ponad 1,2 tysiąca pacjentów szpitala psychiatrycznego w podpoznańskich Owińskach i 100 jeńców brytyjskich). Groby rozsiane są w lesie na powierzchni 1,5-3 hektarów. Zbrodni dokonano w latach 1939-41, w celu ukrycia ludobójstwa w roku 1943 groby rozkopano, a zwłoki spalono. Niemym świadkiem wydarzeń jest 130-letni starodrzew sosnowy porastający teren cmentarza. Rozmiary i formy niektórych drzew są niemal wzorcowe dla Puszczy Noteckiej, dlatego też pozyskuje się z nich szyszki i szczepy do zakładania plantacji nasiennych.

 

Słomowo:

 Pomnik Orła Białego w Słomowie - pomnik ku czci żołnierzy I wojny światowej, Powstańców Wielkopolskich 1918/19, żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ufundowany w roku 1920 przez właściciela Słomowa - Jana Turno.

pomnik_orła_białego_w_słomowie