Badanie aktywności ekonomicznej ludności (BAEL)
Informacja ogólna o badaniu:
Jest to jedno z podstawowych badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w obszarze rynku pracy. Badanie to umożliwia bieżącą ocenę stopnia wykorzystania zasobów pracy, a zarazem pozwala na szerszą charakterystykę poszczególnych grup ludności wyróżnionych ze względu na ich status na rynku pracy (pracujący, bezrobotni) lub pozostających poza rynkiem pracy (bierni zawodowo). Ponadto w 2023 r. w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności będą zbierane dodatkowe informacje z zakresu tematu dotyczącego przejścia z pracy na emeryturę oraz pracy nierejestrowanej. Po raz pierwszy Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzono w Polsce w maju 1992 r. BAEL jest polską edycją europejskiego badania siły roboczej (ang. Labour Force Survey/LFS).
Termin realizacji badania:
cały rok – badanie ciągłe
Metoda realizacji badania:
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego
- wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego
Zakres zbieranych informacji:
W badaniu zbierane są informacje o podstawowej charakterystyce dot. składu gospodarstw domowych. W odniesieniu do wszystkich osób objętych badaniem:
- rozmiar i struktura populacji osób pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo z uwzględnieniem podziału na cechy demograficzne i społeczno-ekonomiczne (np. płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania),
- źródła utrzymania,
- samoocena stanu zdrowia oraz posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności,
- fakt rejestracji w urzędzie pracy oraz uczestnictwa w edukacji formalnej i pozaformalnej.
Dodatkowo w przypadku osób:- pracujących:
- cechy dot. osób m.in. wykonywany zawód, czas pracy, rodzaj umowy o pracę,
- charakterystyka dot. zakładu pracy m.in. rodzaj prowadzonej działalności, liczba pracujących;
- czas aktywnego poszukiwania pracy,
- charakterystyka poprzednio wykonywanej pracy (dla osób uprzednio pracujących);
- przyczyny bierności zawodowej.
Dane osobowe zbierane w badaniach:
- są przetwarzane zgodnie z przepisami RODO – Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE,
- są objęte tajemnicą statystyczną na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o statystyce publicznej, a za naruszenie tajemnicy grozi odpowiedzialność karna określona w art. 54 i 55 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Co się dzieje z odpowiedziami respondenta?
Do danych jednostkowych uzyskanych od respondenta mają dostęp jedynie pracownicy statystyki publicznej, wyłącznie w celu dokonania zestawień, opracowań i analiz. Udostępnianie danych odbiorcom i publikowanie ich możliwe jest dopiero po zagregowaniu danych jednostkowych, czyli pogrupowaniu ich według określonych kategorii, np.: według grup społeczno-zawodowych (emeryci, pracujący) lub danego przekroju terytorialnego (powiaty, województwa) i usunięciu cech identyfikacyjnych.
Dlaczego warto wziąć udział w tym badaniu ankietowym?
Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności od 1992 r. monitoruje zmiany zachodzące na polskim rynku pracy. Co kwartał dostarcza wiarygodnych danych dotyczących sytuacji osób pracujących, bezrobotnych oraz biernych zawodowo. Jest głównym źródłem danych wykorzystywanych do konstrukcji wskaźników z zakresu rynku pracy, w tym także do porównań międzynarodowych, co w konsekwencji jest podstawą do podejmowania strategicznych decyzji na poziomie kraju, województwa, ale też Unii Europejskiej. Wyniki BAEL wykorzystywane są przez najważniejsze krajowe i międzynarodowe instytucje m.in. Ministerstwa i Urzędy Centralne, NBP, EBC, ILO, ONZ, UNESCO, OECD, Bank Światowy, MFW, uczelnie i placówki naukowe, media.
Gdzie można znaleźć wyniki badań?
- Strona internetowa GUS:
- Informacja sygnalna:
- Publikacja:
Biuletyn statystyczny
Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju
Sytuacja społeczno-gospodarcza województw
Regiony Polski
Nauka i technika
- Roczniki:
Mały Rocznik Statystyczny Polski
Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej
Rocznik Statystyki Międzynarodowej
Rocznik Statystyczny Przemysłu
- Inne:
STRATEG
Dziedzinowa Baza Wiedzy
Bank Danych Makroekonomicznych
SDG
Zapraszamy na nowy portal dedykowany badaniom ankietowym
https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!