Urząd Miejski w Rogoźnie

My pamiętamy!

Ocena 0/5

„Sowieci chcieli, by po wywiezionych Polakach wszelki słuch zaginął. My pamiętamy” 

13 kwietnia to pamiętna data dla Sybiraków. Tego dnia w 1940 roku odbyła się kolejna, druga deportacja.  Deportacja kwietniowa, która w swym zakresie dotknęła ponad 60 tysięcy. ludzi z czego 80% całości transportów stanowiły kobiety i dzieci.

Ta wywózka związana była z innym, niezwykle dramatycznym, punktem na mapie sowieckiego terroru – rozstrzelaniem blisko 22 tysięcy obywateli polskich – określanym powszechnie mianem zbrodni katyńskiej.

Ponad 80 lat później spotkaliśmy się na placu Jana Pawła II pod symboliczną mogiłą upamiętniającą ofiary tamtych zbrodni i zsyłek. Po uroczystej mszy świętej w intencji Sybiraków oddano hołd składając symboliczne znicze i wiązanki kwiatów. Na uroczystość przybyli Sybiracy z Koła Rogoźno-Wągrowiec oraz ich rodziny i przyjaciele. Władze samorządowe naszej gminy oraz sekretarz powiatu wągrowieckiego Radosław Kubisz, Wójta Gminy Wągrowiec pana Przemysława Majchrzaka reprezentował Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wągrowcu Kamil Zawadzki, przedstawiciele Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie. Delegacja NSZZ „Solidarność”, pan Ryszard Torzyński członek Prezydium ZKRPiBWP Oddział Wielkopolska. Pani Kinga Babicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu, która reprezentowała Burmistrza Wągrowca pana Jarosława Berendta oraz przedstawiciele i uczniowie szkół z Rogoźna: Szkoły podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich, szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Gościejewie, Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II w Rogoźnie, a także pani Katarzyna Kiełpińska drużynowa gromady zuchowej w Rogoźnie.

„Upamiętniamy historię naszą, naszych najbliższych i wszystkich tych, których zabrała ta nieludzka ziemia.”- mówił prezes Koła Związku Sybiraków pan Włodzimierz Sadłowski w okolicznościowym przemówieniu pod pomnikiem upamiętniającym Ofiary Sybiru i Katynia.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Rogozińskiego Centrum Kultury, gdzie okolicznościowe wystąpienie burmistrza Romana Szuberskiego poprzedziło część artystyczną w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego.  W tej części uroczystości pan Ryszard Torzyński członek Prezydium ZKRPiBWP Oddział Wielkopolska wręczył prezesowi Koła Sybiraków „Kombatancki Certyfikat Pamięci” w uznaniu dotychczasowej współpracy i w podziękowaniu za krzewienie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski. Następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Sybiracy”, do którego zgłoszono ponad 70 prac. Najlepsze prace należały do Marty Jabłońskiej ze Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Gościejewie, Nadin Khan ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Parkowie oraz Zofii Bigosińskej z Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II w Rogoźnie. Jury wyróżniło także prace Łucji Krakowiak (SP 3),  Alexandry Gomez-Górkskiej (SP Parkowo), i  Oliwii Cwenar (ZS), które zajęły II miejca a na ostatnim miejscu podium znalazły się: Maria Ziółkowska (SP 2), Zuzanna Biadała (SP 3) oraz Lidia Kowalska (ZS). Dodatkowo doceniono pracę zbiorową klasy 2 b ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie oraz przyznano indywidualne wyróżnienia: Zofii Nowakowskiej, Sonii Szewczak, Patrykowi Szczepaniakowi, Alicji Miłosek, Zofii Majik, Alicji Kowalskiej, Ksaweremu Wiśniewskiemu, Aleksandrowi Krolczykowi, Dawidowi Bartoszowi Ziółkowskiemu oraz Patrycji Pilarskiej.  

zdjęcie przedstawia prace konkursowe "Sybiracy" 

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim wyróżnionym i dziękujemy, że jako spadkobiercy tych niezwykłych, trudnych historii pamiętamy i upowszechniamy pamiętać tamtych czasów.

 

Galeria zdjęć

My pamiętamy! 60 My pamiętamy! 59 My pamiętamy! 58 My pamiętamy! 57 My pamiętamy! 56 My pamiętamy! 55 My pamiętamy! 54 My pamiętamy! 53 My pamiętamy! 52 My pamiętamy! 51 My pamiętamy! 50 My pamiętamy! 49 My pamiętamy! 48 My pamiętamy! 47 My pamiętamy! 46 My pamiętamy! 45 My pamiętamy! 44 My pamiętamy! 43 My pamiętamy! 42 My pamiętamy! 41 My pamiętamy! 40 My pamiętamy! 39 My pamiętamy! 38 My pamiętamy! 37 My pamiętamy! 36 My pamiętamy! 35 My pamiętamy! 34 My pamiętamy! 33 My pamiętamy! 32 My pamiętamy! 31 My pamiętamy! 30 My pamiętamy! 29 My pamiętamy! 28 My pamiętamy! 27 My pamiętamy! 26 My pamiętamy! 25 My pamiętamy! 24 My pamiętamy! 23 My pamiętamy! 22 My pamiętamy! 21 My pamiętamy! 20 My pamiętamy! 19 My pamiętamy! 18 My pamiętamy! 17 My pamiętamy! 16 My pamiętamy! 15 My pamiętamy! 61 My pamiętamy! 14 My pamiętamy! 13 My pamiętamy! 12 My pamiętamy! 11 My pamiętamy! 10 My pamiętamy! 9 My pamiętamy! 8 My pamiętamy! 7 My pamiętamy! 6 My pamiętamy! 5 My pamiętamy! 4 My pamiętamy! 3 My pamiętamy! 2 My pamiętamy! 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności